Logo projektu W drodze na najwyższe szczyty Afryki

W drodze na najwyższe szczyty Afryki

W drodze na najwyższe szczyty Afryki

W drodze na najwyższe szczyty Afryki to projekt Roberta Gondka, którego celem jest zdobycie najwyższych szczytów/miejsc w każdym afrykańskim kraju. Łącznie do zdobycia jest 56 lub 66 szczytów. Zależy to od tego, czy do celów projektu zaliczymy również wyspy, terytoria zależne i niezależne położone dookoła kontynentu afrykańskiego.

Logo projektu W drodze na najwyższe szczyty Afryki
Logo projektu W drodze na najwyższe szczyty Afryki

Afrykańskie góry na mapie

Najwyższe góry w Afryce, najwyższe góry w każdym państwie w Afryce, a zarazem wszystkie cele projektu oraz inne afrykańskie góry można znaleźć na specjalnie przygotowanej mapie:

Dotychczasowe wyprawy na afrykańskie szczyty

Do sierpnia 2020 roku zorganizowałem kilkanaście podróży i wędrówek na 22 afrykańskie szczyty:  Kilimandżaro, Mount Meru i Ol Doinyo Lengai w Tanzanii, Mount Kenya w Kenii, Ruwenzori w Ugandzie, Karisimbi w Rwandzie, Mount Heha w Burundi, Mafinga Hills w Zambii, Sapitwa Peak w Malawi, Mount Iboundji i Mount Bengoué w Gabonie, Pico de São Tomé na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej, Königstein w Namibii, Otse Hill w Botswanie, Ras Dashen w Etiopii, Jebel Toubkal w Maroku, Mount Cameroon w Kamerunie, Mount Binga w Mozambiku, Mount Nyangani w Zimbabwe, Piton de la Petite Rivière Noire na Mauritiusie oraz Mount Afadjato i Mount Aduadu w Ghanie. Nie wszystkie góry udało się zdobyć. Więcej informacji o poszczególnych górach można znaleźć na stronach poświęconych poszczególnym szczytom i wyprawom.

Nagroda za realizację projektu W drodze na najwyższe szczyty Afryki

Za konsekwencję w realizacji projektu w marcu 2017 roku otrzymałem wyróżnienie w kategorii „Wyczyn roku” podczas Kolosów 2016 w Gdyni, największego festiwalu podróżniczego w Polsce.

Nagroda za realizację projektu W drodze na najwyższe szczyty Afryki
Nagroda za realizację projektu W drodze na najwyższe szczyty Afryki

Książka W drodze na najwyższe szczyty Afryki

W październiku 2017 roku wydałem książkę dokumentującą wędrówki na najwyższe góry w Afryce. Książka to wspomnienia podróży na afrykański kontynent. To dokumentacja pomysłu zdobycia najwyższych szczytów wszystkich państw afrykańskich. Książka opowiada o podróżach, podczas których wspiąłem się na wszystkie znajdujące się na mojej liście pięcio- i czterotysięczniki, a także, m.in., próbowałem ustalić, która góra jest najwyższym wzniesieniem Zambii oraz Gabonu. Bo w Afryce nic nie jest oczywiste.

Zachwycam się rozgwieżdżonym niebem, śpię na dachach, brodzę w błocie i przedzieram się przez gęsty las równikowy, przyglądam się gorylom, ślizgam się na oblodzonych skałach, trenuję – zimą! – w Tatrach Wysokich, a na wierzchołku etiopskiego czterotysięcznika Ras Daszan spotykam sprzedawcę coli. I zjadam przy tym mnóstwo ptasiego mleczka. Proste, niewymuszone historie, piękne zdjęcia, góry, gwiazdy i Afryka. W sam raz. 8 wypraw, 14 państw, 16 gór, 97 zdjęć i historia podróży w ramach projektu. Książkę można kupić w moim sklepie internetowym z produktami inspirowanymi Afryką.

Książka W drodze na najwyższe szczyty Afryki
Książka W drodze na najwyższe szczyty Afryki

Najbliższy cel projektu

W 2021 roku celem projektu będzie wejście na Morne Seychellois, czyli na najwyższy szczyty Seszeli (najmniejszego państwa w Afryce). Następnym celem będzie Pico do Fogo na Wyspach Zielonego Przylądka. W dalszej kolejności celem projektu będzie wędrówka na najwyższe szczyty Beninu, Togo, Dżibuti, Somalilandu, Erytrei, Komorów oraz Madagaskaru. A wkrótce po nich kolejne.

Współpraca przy projekcie

Zainteresowanych współpracą przy realizacji projektu W drodze na najwyższe szczyty Afryki zapraszam do kontaktu. Dane kontaktowe można znaleźć w zakładce Współpraca i kontakt.