Robert Gondek - podróżnik

Robert Gondek

Robert Gondek – autor strony Szczyty Afryki

Nazywam się Robert Gondek. Urodziłem się w 1976 roku. Z wykształcenia jestem ekonomistą. Z zamiłowania podróżnikiem, fotografem i pasjonatem Afryki. Prywatnie tatą Mateusza. Należę do Związku Polskich Fotografów Przyrody. A od 2008 roku realizuję projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, którego celem jest zdobycie najwyższego szczytu w każdym kraju na tym kontynencie. Do stycznia 2024 roku odwiedziłem 22 państwa w Afryce. Za konsekwencję w realizacji projektu w marcu 2017 roku otrzymałem wyróżnienie w kategorii „Wyczyn roku” podczas Kolosów 2016 w Gdyni. To największy festiwal podróżniczy w Polsce.

Organizuję profesjonalne pokazy podróżnicze w całej Polsce, za które otrzymywałem nagrody podczas festiwali podróżniczych w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Prowadzę eventy o tematyce przyrodniczo-podróżniczej dla firm. Pilotuję wyprawy do afrykańskich krajów. Teksty i zdjęcia publikuję w magazynach „National Geographic Traveler”, „Podróże”, „Poznaj Świat”, „n.p.m.” Magazyn Turystyki Górskiej i „All Inclusive”. W wolnych chwilach uczę się języka suahili, biegam, jeżdżę na rowerze.

Robert Gondek - autor strony Szczyty Afryki
Robert Gondek – autor strony Szczyty Afryki

Robert Gondek – informacje dodatkowe

Zanim w 100% zacząłem realizować swoją podróżniczą pasję, przez ponad 12 lat pracowałem w jednej z dużych firm ubezpieczeniowych. Zajmowałem się szeroko pojętą analityką, czyli godzinami ślęczałem nad liczbami. W styczniu 2016 roku moje zasoby czasowe zostały uwolnione w 100%. Od tego czasu mój czas w całości poświęcam pasji, która i tak pochłaniała jego znaczną część. Nie mogło być lepszego bodźca do działania. Wstyd by było nie spróbować. Dlatego moje afrykańskie i podróżnicze hobby stało się moim zawodem, którego nazwy jeszcze nie wymyśliłem. Czy uda się pogodzić hobby i pracę? To zależy od Ciebie. Przychodź na moje pokazy. Zapraszaj do szkół, firm. Kupuj magazyny podróżnicze. Podróżuj ze mną do Afryki. Przeglądaj moje strony. Kupuj koszulki, zdjęcia, książkę i podsyłaj pomysły na działanie, współpracę… Wtedy się uda. No bo dlaczego miałoby się nie udać.

Robert Gondek - portret
Robert Gondek – portret

Fotografia

Pasjonuję się fotografią. Jestem członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. Byłem nominowany do wielu nagród w konkursach fotograficznych w kategoriach przyrodniczych. Otrzymałem wyróżnienie (Special Mention) w międzynarodowym konkursie fotograficznym Travel Photographer Of The Year 2019. Byłem również finalistą tego konkursu w 2018 roku. Otrzymałem też wyróżnienie w VI edycji WKF National Geographic oraz podczas XVII, XVIII i XIX edycji gdyńskich Kolosów w konkursie FotoGlob. W 2018 i 2019 roku otrzymałem też pierwsze nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Perły Polskiej Przyrody”. Za jedno ze zdjęć legwana morskiego z Galapagos zostałem również wyróżniony drugim miejscem w konkursie Fotograf Roku 2017 Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody w kategorii „Inne zwierzęta”. W 2018 roku za zdjęcie z Galapagos otrzymałem również drugą nagrodę w kategorii AMERYKI w konkursie fotograficznym OKo organizowanym przez magazyn KONTYNENTY. Więcej informacji o nagrodach i wyróżnieniach można znaleźć w zakładce „Nagrody i wyróżnienia”.

Organizuję liczne wystawy zdjęć z moich wypraw.

Robert Gondek z aparatem fotograficznym w Senegalu
Robert Gondek z aparatem fotograficznym w Senegalu

W drodze na najwyższe szczyty Afryki

Jestem zafascynowany Afryką, jej kulturą, ludźmi, przyrodą i górami. Kolekcjonuję afrykańskie maski. Uczę się języka suahili. Prowadzę projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki„, mający na celu zdobycie najwyższych szczytów i miejsc w każdym afrykańskim kraju. Jest ich 54.

Do tej pory próbowałem zdobyć 23 szczyty w afrykańskich krajach: Kilimandżaro, Mount Meru i  Ol Doinyo Lengai w Tanzanii, Mount Kenya w Kenii, Ruwenzori w Ugandzie, Karisimbi w Rwandzie, Mount Heha w Burundi, Sapitwa Peak w Malawi, nienazwany wierzchołek w górach Mafinga Hills w Zambii, Mont Iboundji i Mont Bengoue w Gabonie, Pico de Sao Tome na Wyspach Św. Tomasza i Książęcej, Königstein w Namibii, Otse Hill w Botswanie, Ras Dashen w Etiopii, Jebel Toubkal w Maroku, Mount Cameroon w Kamerunie, Mount Binga w Mozambiku, Mount Nyangani w Zimbabwe, Piton de la Petite Rivière Noire na Mauritiusie, Mount Afadjato i Mount Aduadu w Ghanie oraz Sare Firasu Hill w Gambii.

Za wytrwałość w realizacji projektu w marcu 2016 podczas Kolosów – największego festiwalu podróżniczego w Polsce otrzymałem wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU 2016.

Logo projektu W drodze na najwyższe Szczyty Afryki
Logo projektu W drodze na najwyższe Szczyty Afryki

Książka „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”

W październiku 2017 roku wydałem książkę/album fotograficzny dokumentującą wędrówki na najwyższe góry w Afryce. To wspomnienia podróży na afrykański kontynent. To również dokumentacja oryginalnego pomysłu zdobycia najwyższych szczytów wszystkich państw afrykańskich.

Album z pięknymi zdjęciami z Afryki - W drodze na najwyższe Szczyty Afryki

W drodze na najwyższe szczyty Afryki to książka o podróżach po Afryce, podczas których wspiąłem się na wszystkie znajdujące się na mojej liście pięciotysięczniki i czterotysięczniki. Ale opowieść to nie wszystko. Ta książka to jednak przede wszystkim moje najładniejsze fotografie z Afryki. Jest ich ponad 90 i wszystkie w dużym formacie A4: piękne krajobrazy górskie, zachwycające zwierzęta, przepiękne ptaki i codzienność afrykańska. To wszystko w jednej książce i tylko w moim afrykańskim sklepie internetowym.

Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia | Ebook podróżniczy

W lutym 2021 roku opublikowałem również Poradnik przed podróżą do Afryki w formie ebooka. To kompletny i aktualny poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii. Jest najlepszym i jedynym zbiorem praktycznych informacji niezbędnych podczas planowania podróży do Afryki. Dzięki niemu zaplanujesz własną podróż do wymarzonego miejsca w Afryce, trekking na Kilimandżaro i Mount Kenya, safari w Kenii albo w Tanzanii, a także podróż na Zanzibar. To naprawdę bardzo pomocny materiał.

Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii
Ebook Poradnik przed podróżą do Tanzanii i Kenii

Sklep Szczyt Afryki – oryginalne produkty inspirowane Afryką

Od kilku lat jestem również właścicielem afrykańskiego sklepu internetowego Szczyty Afryki, w którym można znaleźć oryginalne przedmioty prosto z Afryki: z Tanzanii, Malawi, Demokratycznej Republiki Konga, Kenii i wielu innych miejsc w Afryce. Znajdziesz tam nie tylko niezwykłe rzeźby z hebanu, drewniane miski, oryginalne figurki zwierząt i maski afrykańskie, ale również zdjęcia z Afryki, piękny album fotograficzny oraz niebanalne t-shirty inspirowane Afryką. W moim sklepie kupisz oryginalny i ciekawy prezent dla bliskich, dla których Afryka jest, albo może stać się pasją.

Sklep Szczyty Afryki pozioma informacja

Robert Gondek – spotkania podróżnicze

Z chęcią opowiadam o miejscach, które odwiedziłem. Od kilku lat prowadzę pokazy w ośrodkach kultury, klubach, bibliotekach, szkołach, przedszkolach, w klubach podróżniczych oraz podczas festiwali podróżniczych. Pokazy odbywają się w całej Polsce. Opowiadam przede wszystkim o Afryce, ale z przyjemnością pokazuję również zdjęcia z Ameryki Południowej (Ekwador, Wyspy Galapagos). W maju 2014 roku podczas Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej moja prezentacja z wyprawy do Zambii i Malawi została wyróżniona nagrodą za najlepszą prezentację podróżniczą. A podczas XV Nocy Podróżników Trawers w Łodzi w czerwcu 2014 otrzymałem nagrodę publiczności za pokaz o Galapagos.

Robert Gondek na pokazie zdjęć z Afryki
Robert Gondek na pokazie zdjęć z Afryki

W grudniu 2014 powtórzyłem sukces z czerwca i dzięki głosom publiczności, najlepszą prezentacją XVI edycji Nocy Podróżnika został mój pokaz: „Gabon – góry, goryle, szympansy, mandryle”. Rok 2015 rozpoczął się wyjątkowo. Z jednego z największych polskich Festiwali Podróżniczych (Festiwal NA SZAGE w Poznaniu) wróciłem z dwiema nagrodami. Zaprezentowałem pokaz „Gabon, Sao Tome – góry, goryle, szympansy, mandryle”. Zostałem wyróżniony nagrodą za najlepszą prezentację podróżniczą Festiwalu oraz nagrodą publiczności za najlepszą prezentację podróżniczą Festiwalu. Pół roku później otrzymałem kolejną nagrodę za pokaz o Gabonie i Wyspach Św. Tomasza i Książęcej. Znów w Poznaniu, podczas III Festiwalu Podróżników Śladami Marzeń.

Robert Gondek na festiwalach podróżniczych

Występowałem na festiwalach podróżniczych: Wiatraki w Raciborzu, Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA w Warszawie, OSOTT w Rzeszowie, Travenalia w Krakowie, Kalejdoskop Podróżniczy w Rzeszowie, Włóczykij w Gryfinie, Wanoga w Wejherowie, Explorers Festival w Łodzi, Podróżnicy w Bydgoszczy, „Pod Górę” w Łaziskach Górnych, 17 Południk w Pasterce. Trzykrotnie byłem gościem na najbardziej prestiżowym festiwalu podróżniczym w Polsce – Kolosy w Gdyni.

O moich podróżach opowiadam również w ramach największych cyklicznych spotkań podróżniczych w Warszawie w kinie Luna (Slajdy Podróżnicze In Mundo) i w kinie Wisła (Spotkania Klubu Jarema). Przez ostatnich 12 lat poprowadziłem ponad 900 spotkań podróżniczych w całej Polsce. Portfolio pokazów i informacje o zbliżających się pokazach znajdziecie w zakładce: „Pokazy zdjęć„.

Robert Gondek na scenie
Robert Gondek na scenie

Robert Gondek – eventy podróżniczo – przyrodnicze o tematyce afrykańskiej

Korzystając z posiadanej wiedzy o Afryce, górach, fotografii i przyrodzie, a także z ogromnego doświadczenia w prowadzeniu profesjonalnych spotkań podróżniczych prowadzę również eventy o podróżniczo – przyrodnicze o tematyce afrykańskiej. Podczas eventów, spotkań integracyjnych, spotkań sprzedażowych i rozrywkowych jestem prowadzącym, konferansjerem, a także specjalistą w swojej dziedzinie. Prowadzę konkursy, warsztaty, opowiadam i motywuje. Z moich usług skorzystały między innymi takie firmy, jak: Santander Consumer Bank S.A., TUiR Allianz Polska S.A., czy Major Sp. z o.o..

Robert Gondek - eventy o tematyce podróżniczo - przyrodniczej
Robert Gondek – eventy o tematyce podróżniczo – przyrodniczej

Wyprawy do Afryki

Korzystając z doświadczenia w organizowaniu wypraw na afrykański kontynent i posiadając spore znajomości w wielu krajach postanowiłem podzielić się doświadczeniem. Organizuję wyprawy do Afryki śladami moich wypraw na afrykańskie szczyty. Jeśli jesteś zainteresowany wspólnym wyjazdem na Kilimandżaro (wyprawa na Kilimandżaro z Robertem Gondkiem), organizacją indywidualnych, „szytych na miarę” wypraw na afrykański kontynent, szczególnie we wspaniałe afrykańskie góry zapraszam do kontaktu ze mną.

Robert Gondek w podróży z plecakiem
Robert Gondek w podróży z plecakiem

Myślę, że jestem w stanie ułożyć program Twojego wyjazdu w sposób bardzo ciekawy. Mogę też polecić miejscowe agencje turystyczne. To one zorganizują Wasz pobyt na miejscu od A do Z. A jeśli potrzebujesz pilota/lidera wyprawy – lepiej trafić nie mogłeś.

W mediach

Moje artykuły regularnie ukazują się w polskiej prasie podróżniczej. Do tej pory publikowałem między innymi w magazynach National Geographic Traveler, All Inclusive, Podróże, NPM, Witaj w podróży i Poznaj Świat. Informacje o projekcie ukazywały się również na antenie radiowej Trójki oraz na stronach internetowych WP. Mówiono o nich także w programach TVN 24 BiS, TVP 2 „Pytanie na śniadanie”, TVP Kraków, czy TVP Warszawa. Wszystkie materiały można znaleźć w zakładce „W mediach„.

Robert Gondek w telewizji
Robert Gondek w telewizji