Szczyty Afryki - Robert Gondek

Robert Gondek

Robert Gondek – autor strony Szczyty Afryki

Robert Gondek. Urodzony w 1976 roku. Z wykształcenia ekonomista. Z zamiłowania podróżnik,fotograf i pasjonat Afryki. Prywatnie tata Mateusza. Należę do Związku Polskich Fotografów Przyrody. Od 2008 roku realizuję projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”. Jego celem jest zdobycie najwyższego szczytu w każdym kraju na tym kontynencie. Do sierpnia 2020 roku odwiedziłem 20 państw w Afryce. Za konsekwencję w realizacji projektu w marcu 2017 roku otrzymałem wyróżnienie w kategorii „Wyczyn roku” podczas Kolosów 2016 w Gdyni. To największy festiwal podróżniczy w Polsce.

Organizuję profesjonalne pokazy w całej Polsce, za które otrzymywałem nagrody podczas festiwali podróżniczych w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Pilotuję wyprawy do afrykańskich krajów. Teksty i zdjęcia publikowałem w magazynach „Podróże”, „Poznaj Świat”, „n.p.m.” Magazyn Turystyki Górskiej i „All Inclusive”. W wolnych chwilach uczę się języka suahili, biegam, jeżdżę na rowerze.

Robert Gondek w Ugandzie
Robert Gondek w Ugandzie

Robert Gondek – informacje dodatkowe

Wcześniej przez ponad 12 lat pracowałem w jednej z dużych firm ubezpieczeniowych. Zajmowałem się szeroko pojętą analityką, czyli godzinami ślęczałem nad liczbami. W styczniu 2016 roku moje zasoby czasowe zostały uwolnione w 100%. Od tego czasu mój czas w całości poświęcam pasji, która i tak pochłaniała jego znaczną część. Nie mogło być lepszego bodźca do działania. Wstyd by było nie spróbować. Dlatego moje afrykańskie i podróżnicze hobby stało się moim zawodem, którego nazwy jeszcze nie wymyśliłem. Czy uda się pogodzić hobby i pracę? To zależy od Was. Przychodźcie na moje pokazy. Zapraszajcie do szkół, firm. Kupujcie magazyny podróżnicze. Podróżujcie ze mną do Afryki. Przeglądajcie moje strony. Kupujcie koszulki, zdjęcia, książkę i podsyłajcie pomysły na działanie, współpracę… Wtedy się uda. No bo dlaczego miałoby się nie udać.

Robert Gondek z aparatem
Robert Gondek z aparatem

Fotografia

Pasjonuję się fotografią. Jestem członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. Byłem nominowany do wielu nagród w konkursach fotograficznych w kategoriach przyrodniczych. Otrzymałem wyróżnienie (Special Mention) w międzynarodowym konkursie fotograficznym Travel Photographer Of The Year 2019. Byłem również finalistą tego konkursu w 2018 roku. Otrzymałem też wyróżnienie w VI edycji WKF National Geographic oraz podczas XVII, XVIII i XIX edycji gdyńskich Kolosów w konkursie FotoGlob. W 2018 i 2019 roku otrzymałem też pierwsze nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Perły Polskiej Przyrody”. Za jedno ze zdjęć legwana morskiego z Galapagos zostałem również wyróżniony drugim miejscem w konkursie Fotograf Roku 2017 Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody w kategorii „Inne zwierzęta”. W 2018 roku za zdjęcie z Galapagos otrzymałem również drugą nagrodę w kategorii AMERYKI w konkursie fotograficznym OKo organizowanym przez magazyn KONTYNENTY. Więcej informacji o nagrodach i wyróżnieniach można znaleźć w zakładce „Nagrody i wyróżnienia”.

Organizuję liczne wystawy zdjęć z moich wypraw.

W drodze na najwyższe szczyty Afryki

Jestem zafascynowany Afryką, jej kulturą, ludźmi, przyrodą i górami. Kolekcjonuję afrykańskie maski. Uczę się języka suahili. Prowadzę projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki„, mający na celu zdobycie najwyższych szczytów i miejsc w każdym afrykańskim kraju. Jest ich 56 lub 66 – w zależności od tego, czy do celów projektu zaliczymy również wyspy, terytoria zależne i niezależne położone wokół kontynentu afrykańskiego.

Do tej pory próbowałem zdobyć 22 szczyty w afrykańskich krajach: Kilimandżaro, Mount Meru i  Ol Doinyo Lengai w Tanzanii, Mount Kenya w Kenii, Ruwenzori w Ugandzie, Karisimbi w Rwandzie, Mount Heha w Burundi, Sapitwa Peak w Malawi, nienazwany wierzchołek w górach Mafinga Hills w Zambii, Mont Iboundji i Mont Bengoue w Gabonie, Pico de Sao Tome na Wyspach Św. Tomasza i Książęcej, Königstein w Namibii, Otse Hill w Botswanie, Ras Dashen w Etiopii, Jebel Toubkal w Maroku, Mount Cameroon w Kamerunie, Mount Binga w Mozambiku, Mount Nyangani w Zimbabwe, Piton de la Petite Rivière Noire na Mauritiusie oraz Mount Afadjato i Mount Aduadu w Ghanie.

Za wytrwałość w realizacji projektu w marcu 2016 podczas Kolosów – największego festiwalu podróżniczego w Polsce otrzymałem wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU 2016.

Logo projektu W drodze na najwyższe szczyty Afryki
Logo projektu W drodze na najwyższe szczyty Afryki

Książka „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”

W październiku 2017 roku wydałem książkę dokumentującą wędrówki na najwyższe góry w Afryce. Książka to wspomnienia podróży na afrykański kontynent. To również dokumentacja oryginalnego pomysłu zdobycia najwyższych szczytów wszystkich państw afrykańskich. Jest ich pięćdziesiąt sześć. Od bezimiennego pagórka wznoszącego się na kilkadziesiąt metrów n.p.m. gdzieś nad brzegiem rzeki Gambia, aż po rozpalające wyobraźnię, słynne Kilimandżaro. Obliczyłem, że do zakończenia projektu potrzebuje jeszcze ok. dwudziestu ośmiu lat. Sporo, ale najtrudniejsze, a raczej najwyższe, mam już za sobą.

W drodze na najwyższe szczyty Afryki opowiada o podróżach, podczas których wspiąłem się na wszystkie znajdujące się na mojej liście pięcio- i czterotysięczniki, a także, m.in., próbowałem ustalić, która góra jest najwyższym wzniesieniem Zambii oraz Gabonu. Bo w Afryce nic nie jest oczywiste. W drodze na najwyższe szczyty Afryki zachwycam się rozgwieżdżonym niebem, śpię na dachach, brodzę w błocie i przedzieram się przez gęsty las równikowy, przyglądam się gorylom, ślizgam się na oblodzonych skałach, trenuję – zimą! – w Tatrach Wysokich, a na wierzchołku etiopskiego czterotysięcznika Ras Daszan spotykam sprzedawcę coli. I zjadam przy tym mnóstwo ptasiego mleczka. Proste, niewymuszone historie, piękne zdjęcia, góry, gwiazdy i Afryka. W sam raz. 8 wypraw, 14 państw, 16 gór, 97 zdjęć i historia podróży w ramach projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”. Książkę można kupić w moim sklepie internetowym.

Książka W drodze na najwyższe szczyty Afryki
Książka W drodze na najwyższe szczyty Afryki

Wyprawy do Afryki

Korzystając z doświadczenia w organizowaniu wypraw na afrykański kontynent i posiadając spore znajomości w wielu krajach postanowiłem podzielić się doświadczeniem. Dla wszystkich zainteresowanych organizuję wyprawy do Afryki śladami moich wypraw na afrykańskie szczyty.
Jeśli jesteście zainteresowani wspólnym wyjazdem na Kilimandżaro (wyprawa na Kilimandżaro z Robertem Gondkiem), organizacją indywidualnych, „szytych na miarę” wypraw na afrykański kontynent, szczególnie we wspaniałe afrykańskie góry zapraszam do kontaktu ze mną.

Myślę, że jestem w stanie ułożyć program Waszych wyjazdów w sposób bardzo ciekawy. Mogę też polecić miejscowe agencje turystyczne. To one zorganizują Wasz pobyt na miejscu od A do Z. A jeśli potrzebujecie pilota/lidera Waszej wyprawy – lepiej trafić nie mogliście.

Robert Gondek – spotkania podróżnicze

Z chęcią opowiadam o miejscach, które odwiedziłem. Od kilku lat prowadzę pokazy w ośrodkach kultury, klubach, bibliotekach, szkołach, przedszkolach, w klubach podróżniczych oraz podczas festiwali podróżniczych. Pokazy odbywają się w całej Polsce. Opowiadam przede wszystkim o Afryce, ale z przyjemnością pokazuję również zdjęcia z Ameryki Południowej (Ekwador, Wyspy Galapagos). W maju 2014 roku podczas Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej moja prezentacja z wyprawy do Zambii i Malawi została wyróżniona nagrodą za najlepszą prezentację podróżniczą. A podczas XV Nocy Podróżników Trawers w Łodzi w czerwcu 2014 otrzymałem nagrodę publiczności za pokaz o Galapagos.

W grudniu 2014 powtórzyłem sukces z czerwca i dzięki głosom publiczności, najlepszą prezentacją XVI edycji Nocy Podróżnika został mój pokaz: „Gabon – góry, goryle, szympansy, mandryle”. Rok 2015 rozpoczął się wyjątkowo. Z jednego z największych polskich Festiwali Podróżniczych (Festiwal NA SZAGE w Poznaniu) wróciłem z dwoma nagrodami. Zaprezentowałem pokaz „Gabon, Sao Tome – góry, goryle, szympansy, mandryle”. Zostałem wyróżniony nagrodą za najlepszą prezentację podróżniczą Festiwalu oraz nagrodą publiczności za najlepszą prezentację podróżniczą Festiwalu. Pół roku później otrzymałem kolejną nagrodę za pokaz o Gabonie i Wyspach Św. Tomasza i Książęcej. Znów w Poznaniu, podczas III Festiwalu Podróżników Śladami Marzeń.

Robert Gondek na festiwalach podróżniczych

Występowałem na festiwalach podróżniczych: Wiatraki w Raciborzu, Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA w Warszawie, OSOTT w Rzeszowie, Travenalia w Krakowie, Kalejdoskop Podróżniczy w Rzeszowie, Włóczykij w Gryfinie, Wanoga w Wejherowie, Explorers Festival w Łodzi, Podróżnicy w Bydgoszczy, „Pod Górę” w Łaziskach Górnych, 17 Południk w Pasterce. Trzykrotnie byłem gościem na najbardziej prestiżowym festiwalu podróżniczym w Polsce – Kolosy w Gdyni. Podczas XIX edycji Kolosów otrzymałem prestiżowe wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU 2016 za konsekwentną realizację projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”.

O moich podróżach opowiadam również w ramach największych cyklicznych spotkań podróżniczych w Warszawie w kinie Luna (Slajdy Podróżnicze In Mundo) i w kinie Wisła (Spotkania Klubu Jarema). Przez ostatnie 4 lata poprowadziłem ponad 500 spotkań podróżniczych w całej Polsce. Portfolio pokazów i informacje o zbliżających się pokazach znajdziecie w zakładce: „Pokazy zdjęć„.

Pokazy zdjęć Roberta Gondka
Pokazy zdjęć Roberta Gondka

W mediach

Moje artykuły regularnie ukazują się w polskiej prasie podróżniczej. Do tej pory publikowałem między innymi w magazynach All Inclusive, Podróże, NPM, Witaj w podróży i Poznaj Świat. Informacje o projekcie ukazywały się również na antenie radiowej Trójki, na stronach internetowych WP. Mówiono o nich także w programach TVN 24 BiS, TVP 2 „Pytanie na śniadanie”, TVP Kraków, czy TVP Warszawa. Wszystkie materiały można znaleźć w zakładce „W mediach„.