Mount Afadjato - góra w Ghanie

Mount Afadjato – góra w Ghanie

Mount Afadjato – góra w Ghanie

Mount Afadjato – góra w Ghanie – przez wielu uważana za najwyższy szczyt Ghany. W rzeczywistości nim nie jest. Nieco wyższy jest szczyt Aduadu położony w pobliżu Afadjato. Wysokość Afadjato wynosi 885 m n.p.m. Zdobyłem ją 10 listopada 2018 roku.

Afadjato, czy Aduadu? Większość spotkanych ludzi mówi, że jest nią Afadjato. My wiemy, że to nieprawda. Jest nią Aduadu położone tuż obok, kilkaset metrów w stronę granicy z Togo. Aby na nią wejść i tak musimy najpierw zdobyć Afadjato.

Skąd się biorą różne informacje? Różnica tkwi w tym, czy bierzemy pod uwagę wysokość bezwzględną, czy względną. Afadjato to najwyższa góra w Ghanie, licząc jej wysokość względną, czyli od podnóża. Aduadu jako najwyższa góra w Ghanie jest kwestionowana, chociaż jej wysokość bezwzględna wynosi dużo ponad 900 metrów. Wszystko dlatego, bo jej wysokość względna licząc od podnóża jest mniejsza od Afadjato.

Samochodem jedziemy do wioski Gbledi, skąd zaczyna się trekking. Można go w zasadzie zacząć też z sąsiedniej wioski. Z każdej wioski na szczyt Afadjato prowadzi inna droga. Nasz przewodnik jest jedną z osób uparcie twierdzących, że Afadjato to najwyższe miejsce w Ghanie. Nie zgadzamy się z nim i upieramy się, że nie wystarczy trekking na Afadjato. Na wszelki wypadek dzwoni po drugiego chłopaka, bo sam nie zna drogi na Aduadu. Po dojściu na wierzchołek Afadjato śmiesznie wyglądać będzie dyskusja dwóch przewodników, z których jeden stwierdzi, że to ta góra jest najwyższa, a drugi będzie mówił, że to nieprawda. A obaj są przecież przewodnikami. Taka Afryka.

Mount Afadjato - góra w Ghanie
Mount Afadjato – góra w Ghanie

Marsz na Afadjato zajmuje mniej więcej godzinę. Podejście jest dość strome. Większość trasy prowadzi po kamieniach i korzeniach. Jest ślisko. Wędrujemy przez bardzo wilgotny las. W ukryciu z pewnością czają się pająki i węże. Na szczycie jest 30 stopni. Słońce praży niemiłosiernie.

Relacja i zdjęcia z podróży do Ghany

Relacja z podróży do Ghany w 2018 roku na blogu

Zdjęcia z podróży do Ghany i wędrówki na Mount Afadjato w roku 2018