Sare Firasu Hill - najwyższa góra w Gambii

Sare Firasu Hill – najwyższa góra w Gambii

Sare Firasu Hill – najwyższa góra w Gambii

Sare Firasu Hill – prawdopodobnie najwyższa góra w Gambii. Według najbardziej wiarygodnych informacji, jej wysokość wynosi około 50 metrów i 90 centymetrów. To prawdopodobnie najniższa z najwyższych gór w Afryce, które miałem do zdobycia w ramach projektu wejścia na najwyższą górę każdego afrykańskiego kraju: W drodze na najwyższe szczyty Afryki„. „Zdobyłem ją” 10 listopada 2023 roku razem z Łukaszem Tochem.

Robert Gondek na najwyższej górze w Gambii

Trekking na najwyższą górę w Gambii – poszukiwania

Trekking na najwyższą górę w Gambii to w rzeczywistości kilkadziesiąt minut wędrówki z dobrą mapą przez rozległe pola orzeszków ziemnych w pobliżu granicy Gambii i Senegalu. Żeby jednak znaleźć to właściwe miejsce musiałem poświęcić naprawdę sporo na czasu na poszukiwania i weryfikację informacji. Dlaczego? Otóż Gambia to kraj płaski jak stół. To niewielki obszar Afryki skupiony wokół skromnego skrawka wybrzeża Afryki Zachodniej i ujścia rzeki Gambia. Jej powierzchnia na szczęście jest niewielka i wynosi około 11 300 km2. To mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia całego województwa Świętokrzyskiego. Dzięki temu poszukiwania mogły być prowadzone na niewielkim obszarze. Ale to nie było aż tak dużym ułatwieniem.

W internecie w zasadzie nie ma wiarygodnych informacji na temat najwyżej położonego miejsca w Gambii. Kto by się przejmował najwyższą górą w kraju, gdzie gór nie ma, i którego wysokość w każdym miejscu jest niemal identyczna i wynosi około 50 m n.p.m. Oficjalne strony gambijskie na temat najwyższej góry nie mówią nic. W 2015 roku próbowałem dopytać o najwyższą górę w Gambii w kilku rządowych gambijskich instytucjach związanych z turystyką. Niestety nikt nic nie wiedział. Gambijskie biura podróży również nie potrafiły odpowiedzieć sensownie na moje pytania. Internetowe fora też milczały. No bo kto by się tym zajmował.

Patrząc na posiadane stare radzieckie mapy topograficzne Afryki, nie byłem w stanie stwierdzić, czy te informacje są wiarygodne. To była zbyt mała różnica wysokości. Na podstawie poziomic można było na nich znaleźć kilka miejsc o nieco wyższej wysokości. Niestety te same miejsca oglądane w mapach Google nie wyglądały tak samo. Poziomice miały inny przebieg. A dodatkowo kilka potencjalnych miejsc – kandydatów znajdowało się na terenie Senegalu (zakładając też, że pokazany przebieg granic na którejś z map jest prawidłowy). Poddałem się. Porzuciłem poszukiwania najwyższej góry Gambii.

Najwyższa góra w Gambii – wskazówki

W 2022 roku wróciłem do tematu, bo znalazłem podpowiedź. Osób próbujących zdobyć najwyższe góry afrykańskich państw jest kilka. Jedną z nich jest Eric Gilbertson (zresztą on próbuje wejść na najwyższe szczyty wszystkich państw świata). Dotarłem do jego relacji z poszukiwań najwyższego miejsca w Gambii. Przeczytałem w niej, że mierzył się z podobnymi problemami, co ja. Znalazł kilka kandydatur, które były najbardziej prawdopodobne. Nazwał je roboczo: Sare Bala Hill, Sare Doulde Hill, Sare Bissou Hill, Sare Firasu Hill i Sare Sorry Hill. Nawiązywał przy tym do miejsc, w których się znajdują.

Kandydaci na najwyższą górę Gambii wg różnych źródeł - autor Eric Gilbertson
Kandydaci na najwyższą górę Gambii wg różnych źródeł – autor Eric Gilbertson

Posługiwał się przy tym kilkoma źródłami, między innymi cyfrowym modelem wysokości (DEM) dostępnym na stronie topographic-maps.com, cyfrowym modelem wysokości (DEM) z Floodmap.net. Wykorzystywał też pomiary satelitarne Google Earth SRTM, pomiary radzieckie z 1981 r., dane wojskowe USA, a także informacje z peakbagger.com. Ważne w poszukiwaniach było również ustalenie dokładnego przebiegu granicy pomiędzy Gambią i Senegalem, ponieważ większość miejsc znajdowała się w bliskiej odległości od granicy.

Góra w Gambii – ostateczne pomiary

Aby ostatecznie zweryfikować posiadane informacje, w 2021 roku wybrał się w kilkudniową podróż do Gambii. Zamierzał zmierzyć dokładne wysokości pięciu kandydatów na najwyższą górę Gambii. Używał w tym celu profesjonalnego sprzętu do pomiaru wysokości: Trimble GeoXR z anteną Zephyr 2. Efektem jego podróży było stwierdzenie, że Sare Firasu Hill posiada następujace współrzędne: N13stopni 13’17.6387”, W14stopni 09’35.1205” i jest najwyższą górą Gambii mierzącą 50 metrów i 90 centymetrów. Pozostałe „góry” okazały się nieco niższe: Sare Bala Hill 47 m i 42 cm, Sare Doulde Hill 48 m i 64 cm, Sare Bissou Hill 45 m i 70 cm, a Sare Sorry Hill nie zostało przez Erica zmierzone.

Pomiary wysokości różnych miejsc w Gambii - autor Eric Gilbertson
Pomiary wysokości różnych miejsc w Gambii – autor Eric Gilbertson

Eric napisał, że podane wysokości to wysokości elipsoidalne PPP z 95% przedziałem ufności (RMSE), przetworzone przez inżynierów firmy Compass Data przy użyciu usługi pozycjonowania online. A pomiary wysokości elipsoidalnej są następnie przeliczone na wysokość ortometryczną EGM2008. Biorąc nawet poprawkę na ewentualne zniekształcenia pomiarów Sare Firasu Hill było najmocniejszym kandydatem na właściwe miejsce.
Dlatego właśnie, bazując na informacjach uzyskanych od Erica, podczas mojej podróży do Gambii wybrałem się na Sare Firasu Hill.

Najwyższa góra w Gambii - Sare Firasu Hill

Jeśli chcesz dokładniej zapoznać się z materiałami Erica Gilbertsona na temat najwyższej góry Gambii, zajrzyj na jego stronę: Country Highpoints. To dzięki Ericowi oraz dzięki moim wcześniejszym poszukiwaniom, w 2023 roku znalazłem i „zdobyłem” najwyższą górę Gambii.

Relacja i zdjęcia z podróży do Gambii

Relacja z podróży do Gambii i wędrówki na Sare Firasu Hill w 2023 roku na blogu

Zdjęcia z podróży do Gambii i wędrówki na Sare Firasu Hill w 2023 roku