Mount Aduadu - najwyższa góra w Ghanie

Mount Aduadu – najwyższa góra w Ghanie

Mount Aduadu – najwyższa góra w Ghanie

Mount Aduadu – najwyższa góra w Ghanie, chociaż wiele osób uważa, że najwyższym szczytem jest Afadjato. Wysokość Aduadu wynosi 1035 m n.p.m. Zdobyłem ją 10 listopada 2018 roku.

Jesteśmy na Afadjato. Przed nami Aduadu. Jak na dłoni widać, że jest wyższe od Afadjato. O ile? Ciężko stwierdzić. Jeden przewodnik mówi, że góra jest na terytorium Togo. Drugi zapewnia, że to wciąż Ghana. Nie wnikamy w tą dyskusję. Odpoczywamy. Wykonujemy tradycyjną sesję fotograficzną z pierwszego szczytu i ruszamy dalej. Aduadu czeka.

Za godzinę, a może nieco szybciej powinniśmy być na drugiej górze. Najpierw nieco w dół, ale potem znów pod górkę. Jest mniej stromo niż podczas podejścia na Afadjato. Ścieżka jest prawie zarośnięta. Widać, że mało kto tędy wędruje. Podejrzewam, że jedynie ludzie pracujący na zarośniętych plantacjach kawy i kassawy. Wybudowali sobie tu nawet prowizoryczne schronienia. Piękne motyle unoszą się nad naszymi głowami. Przedziwne owady wędrują po ścieżce. Mam nadzieję, że żaden nie wejdzie mi na głowę.

Mount Aduadu - najwyższa góra w Ghanie
Mount Aduadu – najwyższa góra w Ghanie

Jesteśmy na szczycie. Wysokość większa o około 150 metrów. Nie ma wątpliwości, że tu jest najwyższe miejsce w Ghanie, chociaż nie jest to najwyżej wolno stojąca górą. Kolejna porcja zdjęć. Do tego Ptasie Mleczko, które tradycyjnie wnoszę na szczyt. Czterdzieści stopni daje się we znaki. Kończy się woda, a przed nami ze dwie godziny wędrówki. Dobrze, że to wędrówka w dół. Wędrujemy przez Afadjato.

Dalszą drogę pokonujemy alternatywną trasą. Jest bardziej stroma niż ta, którą wchodziliśmy. Trochę się nawet ślizgamy w bardziej mokrych miejscach. W butach zgromadziła się porządna ilość potu ściekającego z nóg. Przy bardziej stromych fragmentach zamontowano nawet liny. Z chęcią z nich korzystam. Marzę o coca coli. Znajdujemy ją w sklepie przy siedzibie jednej z dwóch organizacji zajmujących się trekkingami na górę. Dobre pół godziny zajmuje dojście do siebie po zaskakująco intensywnej wędrówce.

Relacja i zdjęcia z podróży do Ghany

Relacja z podróży do Ghany w 2018 roku na blogu

Zdjęcia z podróży do Ghany i wędrówki na Mount Aduadu w roku 2018